Skip to content

Gaz Tepkisi Arttırıcı Nedir?

Gaz Tepkisi arttırıcı nedir?


Gaz tepkisi arttırıcı nasıl çalışıyor?

Her şeyden önce FlyPedal sadece “Drive by Wire” olarak adlandırılan ve mekanik gaz teli yerine bilgisayar kontrollü olarak gaz komutlarını kontrol eden yeni nesil, ECU yani motor beynine sahip araçlarda kullanılabiliyor. Yani mekanik bir sistem değil ve işleyiş tamamen elektronik olarak gerçekleşiyor.

Montajı araç marka ve modeline göre değişiklik gösterse de genel anlamda oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor ve gaz pedalının ECU’ye bağlı olduğu Drive-by-Wire sistemi soketi yerinden sökülüyor. Ardından Gaz tepkisi arttırıcı aparatının bir tarafı gaz pedalına diğer tarafı da ECU’ya giden sokete monte ediliyor. Böylece gaz pedalına her basıldığında, komut ilk olarak Gaz tepkisi arttırıcıya ardından da değiştirilmiş bir şekilde ECU’ya gönderiliyor.

Bu durumu araç kullanırken yaptığımız gaz hareketleri ile örnekleyelim. 

Diyelim ki yolda gidiyoruz ve ayağımız gaz pedalına %25 oranında basıyor. Bu basmanın aracın orijinal yazılımı üzerinde belli bir karşılığı var ve ona göre yakıt hava karışımı ayarlanıyor. Gaz tepkisi arttırıcı takılan bir araçta ise; %25 oranında gaza bastığımız zaman yapılan farklı ayar nedeniyle sanki gaza mesela %50 oranında basmışız gibi bir komut oluyor ve ECU’ye bu yönde bir talimat gönderiliyor.

Tabii burada şunu belirtmek gerekir, biz daha net bir şekilde belli olması açısından bu oranları verdik. Pedala %25 oranında basıp %30’luk bir ayar yapmak da mümkün. Kısacası v gaz pedalından aldığı sonuçları istenilen oranda manipüle ederek ECU’yu kandırıyor. Yani siz motor beynini, gaza o kadar da basmamanıza rağmen daha fazla bastığınıza ikna ediyorsunuz da diyebiliriz.

Tabi burada ilk akla gelen “O zaman ben kendim gaz pedalına daha fazla basarım aynı şey” de diyebilirsiniz. Aslında durum aynen böyle işliyor gibi görünse de işleri hızlandıran önemli bir detay bulunuyor. Normal bir zamanda sürücünün yapmaya karar verdiği hamle ve pedala basması sırasında az gibi görünse de aslında saliseler geçiyor olabilir. Bu durum sürücüden sürücüye mutlaka değişir ancak ortalama bir sürücü için arada kaybolan saliselerin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İşte Gaz tepkisi arttırıcı tam da bu işe yarıyor ve gaza basıncaya kadar geçen sürenin bir nevi kazanılmasını sağlıyor. Öyle ki normalde %25 oranında gaz pedalına basan bir sürücü, aparat sayesinde ECU’ye olduğundan daha yüksek bir oran gönderdiği için önemli oranda bir gaz tepkisi ortaya çıkıyor. Benzer bir şekilde %5 oranında basınca da %10 oranında basmış gibi oluyor diyebiliriz. Tabi bu işlemler elektronik olarak çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiği için de aracın tepkisinde artış oluyor.

Burada bir diğer önemli nokta özellikle yağışlı, karlı ve buzlu havalarda Flypedal’ın son derece kolay ve şık tasarlanmış kullanım ara yüzü ile sürüş modunu kısarak gaz tepkime şiddeti azaltmak sureti ile aracın patinaja düşmesini engelleyebilirsiniz. Bu tip hava koşullarında normalden de daha düşük gaz tepkileriyle araç kullananarak, daha güvenli bir kış deneyimi yaşayabilirsiniz.